Paslaugos

Moderniosios terapijos centrasPsichologinis konsultavimas

„Kas yra psichologinis konsultavimas?“

Tai dažnai užduodamas klausimas. Kartais net ne klausimas, o nuostata. Ypač tų, kurie apie psichologiją ar psichoterapiją turi populistinę nuomonę: blogiausiu atveju tai – smegenų plovimas, geriausiu – patarimai, kaip ir ką žmogui daryti konkrečioje situacijoje. Tačiau tai tikrai ne psichologinis konsultavimas.

Kad būtų paprasčiau, pirmiausia išsiaiškinkime ko psichologas konsultacijos metu nedaro ir daryti negali:

  • duoti aiškių instrukcijų, ką daryti daugeliu gyvenimo atvejų;
  • pakeisti kliento mąstysenos, jo įpročių ar elgsenos be paties kliento pastangų;
  • patarti, kaip pakeisti kitus žmones ar daryti jiems įtaką;
  • skirti medikamentinį gydymą ar išrašyti vaistų (tai daro psichiatrai);
  • įtikinti klientą keistis, jei jis nenori to pats.

Ką psichologas daro konsultacijų metu?

  • Pirmiausia išklauso jūsų. Pats faktas, kad garsiai įvardinate iškilusias problemas, susikaupusius jausmus ar mintis, jau turi poveikį, padedantį suvokti situaciją ir save joje. Jūsų garsiai ištarti žodžiai yra viena svarbiausių priemonių, padedančių spręsti susikaupusias problemas. Kol problema neįvardinta garsiai sau, tol iš esmės ji nesprendžiama.
  • Antras svarbus vyksmas konsultacijos metu – atspindėjimas. Tai, ką psichologas išgirdo, pamatė ir suprato, yra atkartojama jums. Čia specialistas veikia kaip veidrodis, kuriame į save galite pažvelgiate iš šono, tarsi matydami kitomis akimis. Praradę gebėjimą savriflektuoti (atspindėti sau savo jausmus, mintis) galime susivokti tik padedami kito. Psichinės sveikatos specialistai mokomi daryti tai nešališkai, objektyviai, empatiškai ir profesionaliai. Draugų ar artimųjų pagalba dažniausiai netinka. Jiems sunku išlikti nešališkiems, empatiškiems ir supratingiems (ypač gyvenimo situacijose, susijusiose su jais pačiais). Jų pačių emocinių ar intelektinių nuostatų įtaka neišvengiama, o tai trukdo jums pamatyti tikrąją situaciją.
  • Psichologas gali užduoti papildomų klausimų, padedančių jums įsigilinti į atsineštą problemą. Juk konsultacijos tikslas – padėti klientui pačiam rasti atsakymus į rūpimą klausimą.
  • Kartais (retais) specialistas gali rekomenduoti vieną ar kitą techniką, pratimą ar tiesiog duoti praktinį patarimą psichologinės ar emocinės problemos rėmuose, padedantį įveikti nemalonias emocijas ar geriau suprasti save. Jei specialistas nurodo, kaip ir ką turėtumėte daryti konkrečioje situacijoje, galite (ir turite teisę) atvirai jo paklausti, kodėl jis tai daro. Turėtumėte gauti aiškų ir konstruktyvų atsakymą, kaip šis konkretus patarimas naudingas jūsų konsultacijos kontekste.

Pagal tradicinį apibrėžimą, psichologinis konsultavimas skiriasi nuo psichoterapijos, nors psichoterapinio proceso metu nemažai naudojama ir to, kas būdinga psichologiniam konsultavimui.

Labiausiai išoriškai pastebimas skirtumas – trukmė. Konsultavimas trunka nuo vienos iki kelių sesijų ir gali būti tęstinis bet nereguliarus, priklausomai nuo kliento poreikių. Psichoterapija trunka gerokai ilgiau, dažniausiai (bet nebūtinai) trukmė apibrėžiama laike – metai, du ar penki, su klientu yra aiškiai aptariamos terapijos sąlygos (sudaromas vadinamasis terapinis kontraktas).

Tačiau reikšmingiausias skirtumas – problemos sprendimo gelmė. Psichoterapijos tikslas yra išspręsti jūsų problemos, kuri labai dažnai būna susijusi su patirtomis traumomis ir sudėtingais išgyvenimais. Čia sprendžiame ir analizuojame gilumines jūsų problemų priežastis, atsiskleidžiančios po ilgesnio darbo, o psichologinio konsultavimo kontekste specialistas dažniau dirba su tuo, kas vyksta „čia ir dabar“.

Psichoterapija ir ilgalaikės psichologo konsultacijos

Psichoterapija – ilgalaikis procesas, kurio metu gilinamasi į giluminę jūsų problemų kilmę bei priežastis. Jos tikslas – išsigydyti patirtas traumas, nors tiek, kad šios neigiamai nebeįtakotų jūsų gyvenimo. Psichoterapijoje sukuriamas saugus ryšys tarp jūsų ir terapeuto, čia galite atverti tas savo sielos kerteles, kurias ilgai slėpėte nuo kitų, ir, greičiausiai, net nuo savęs.

Pastaba: šiais laikais žmonės (įskaitant specialistus) sąvokas psichologinis konsultavimas ir terapija kartais vartoja sinonimiškai, tad, jei reikalinga, galite apie tai, ką specialistas siūlo ir kaip dirbama, pasikalbėti su juo individualiai.

Porų konsultavimas

Poros terapija – pagalba poroms, išgyvenančioms tarpasmeninių santykių sunkumus. Čia koncentruojamasi į tai, kas poroje vyksta „čia ir dabar“, bei ieškoma būdų, kaip spręsti problemas abiem tinkamais būdais.

Pagalba vaikams

Gal Jūsų vaikas susiduria su sunkumais ir jam reikia pagalbos? Gal Jums kyla klausimų dėl vaiko auklėjimo arba neramina kokie nors kiti dalykai? Kreipkitės ir pasiūlysime Jums geriausią kvalifikuotą pagalbą.

Kitos paslaugos

Kita veikla: komentarai viešojoje medijoje, mokymai, paskaitos ir kitos su psichologija ir saviugda susijusios veiklos. Manote, kad galime būti naudingi Jūsų organizacijai ar projektui? O gal reikia komentaro straipsniui ar interviu? Susisiekite, aptarsime kaip ir kuo galėtume padėti.