Saviterapija

Saviterapija, kaip ji veikia?

Rašymas sau arba saviterapija – žodis, kurį mūsų centro kolega Julius Tilvikas dažnai naudoja savo praktikoje, paskaitose, seminaruose ar tiesiog kasdieniniame gyvenime. Apie ją plačiau – šiame reportaže iš video žurnalo Aš ir Psichologija.

“Kasdieniai rūpesčiai ir problemos lengvai užima mūsų mintis, įkyriai kamuoja ir neduoda ramybės. Taip ilgainiui pasijuntame tarsi su savimi nešiotume nepakeliamą naštą, kurios niekaip negalime atsikratyti. Tokiais atvejais psichologas Julius Tilvikas siūlo išbandyti saviterapiją ir šias įkyrias mintis bei išgyvenimus užrašyti. Kaip rašymas gali mums padėti susirikiuoti mintis? Ką reikėtų žinoti apie saviterapiją ir kaip išmokti geriau pažinti save?” – taip pristato Juliaus pasakojimą Aš ir Psichologija portalas.

Rašymas sau – detaliau

Nuo savęs galime pridėti, kad rašymas sau arba saviterapija / kalbėjimas / filmavimas, yra galingas instrumentas, kuriuo galima rasti atsakymus į klausimus: tekėti ar ženytis, eiti į darbą ar į konferencijų salę, keltis iš lovos ar iš dugno… Kalbant rimčiau, rašymas sau, jį praktikuojant dažnai, taps naudinga priemone įprastose gyvenimo situacijose ieškant sprendimo. Išrašant susikaupusius jausmus (sielvarto, nerimo, pykčio ar džiaugsmo, smalsumo, nekantravimo) ateina palengvėjimas. Vadovams priimantiems sprendimus rašymas sau gali padėti pamatyti kitokią perspektyvą. Galiausiai tai geras būdas savasties tyrinėjimui.

Kaip tai daroma? Tiesiog sėdama ir rašoma, visiškai nefiltruojant ir necenzūruojant turinio. Kalbama atvirai, be užuolankų, išsakant jausmus, mintis, fantazijas, sapnus – visa, kas susikaupę viduje. Mintys tarsi išlaisvinamos, o jų vietą gali užimti gilesnės, pusiau įsisąmonintos idėjos, šioms nugulus ant popieriaus, – dar gilesnis psichikos turinys.
Rašoma konfidencialiai, dažniausiai turinio, kuriam skirtas terapinis rašymas, skaitytojas yra vienintelis žmogus – jo kūrėjas. Tai galima daryti kompiuteriu, ranka, įrašinėjant garsą ar vaizdą. Ir, žinoma, kartas nuo karto perskaityti tai, kas tame turinyje gimsta – tai tarsi būdas pažiūrėti į savo mintis iš šono, jas įvertinti, suprasti – ką būtent tuo metu jautė rašantis žmogus, – ką jautėte jūs.

Galiausiai lieka pridurti, kad terapinis rašymas yra puikus priedas prie įprastos terapijos, nesvarbu kokioje esate – kognityvinėje, psichodinaminėje, egzistencinėje ar dar kokioje. Taigi, imkite tą sąsiuvinį, kompiuterį, lapą ar diktofoną ir pradėkite.

Jei manote, kad ši ar informacija gali būti naudinga jūsų artimiesiems, draugams ar kitiems – pasidalinkite. Dalintis galite paspausdami vieną iš žemiau esančių socialinių tinklų mygtukų.

arba

Registruokitės konsultacijai

Posted in Be kategorijos, Psichoterapija and tagged , , , , .